Hollanda Büyükelçiligi Ankara, Türkiye

Haberler

1 a 10 Ya da 27

Anlaşılır

Filtre etmek için lütfen bir anahtar kelime giriniz. Örneğin: ‘İşler’

Lütfen aşağıdaki bölüme başlangıç ve bitiş tarihi giriniz DD-MM-YYYY

1 Dutch agri & food exports achieve record high in 2016

The Dutch agri & food sector has further strengthened its leading position in the world market. In 2016, Agri & Food exports totalled almost 94 billion euros, compared to 90 billion in 2015. Agricultural products accounted for 85 billion euros and agricultural materials, knowledge and technology accounted for 9 billion: a new record. This means the agri & food sector now comprises 22% of total exports of The Netherlands.

2 Elçiliğimizin konsolosluk

Elçiliğimizin konsolosluk bölümü 13 ve 21 Ekim tarihlerinde halka kapalı olacaktır.

3 Pre-Departure Seminar

Pre Departure Seminar

4 Koenders Ankara’daki bombalı saldırıyı kınıyor

Bakan Koenders (Dış İşleri) en az 86 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya büyük bir nefret ile tepki gösterdi. “Alevlenen şiddeti barışçıl bir şekilde protesto eden kişilere karşı yapılan bu korkunç terör saldırısını kınıyorum.” Bakan, Türk meslektaşını arayarak acıyı paylaştığını bildirdi ve birliğin önemini vurguladı. Seçimlerin gerçekleşmesine kısa bir süre önce istikrarın bu şekilde denenmesi Koenders’a göre kaygı verici. “Asıl bu dönemde sükûnetin korunması gerekmektedir. Türkiye’deki tüm taraflar teröre karşı mücadele konusunda birlik halinde olmalı ve bu birliği korumalılar” diyerek Koenders Mogherini’nin açıklamasına katıldığını da belirtti. “Teröre karşı mücadele konusunda Türkiye’nin yanındayız.”

5 2017-2018 Dönemi BMGK Adaylığı

Hollanda Krallığı 2017-2018 dönemi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyeliğine aday olduğunu açıkladı

6 Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı 2016 yılının ilk yarısında Hollanda’ya geçiyor

Hollanda 2016 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını 12. kez üstlenecek. Hollanda’nın bir önceki dönem başkanlığı 2004 yılında gerçekleşmişti. Hollanda’daki AB Dönem Başkanlığı toplantılarının tamamı Amsterdam’da bulunan ‘the Marine Etablissement’ adlı tarihi deniz kuvvetleri tersanesinde gerçekleştirilecek. Bu toplantılara AB üyesi tüm ülkelerin bakanları ve devlet memurları katılacak.

7 Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

Küresel bazda son zamanlarda yapılan tahminlere göre çocuk işçilerin kullanıldığı işlerde yaklaşık 215 milyon çocuk çalışıyor. Çocuk işçiliğinin süreklilik arzetmesi fakirlik, yetişkinler için uygun iş imkanlarının azlığı ve sosyal koruma eksikliği gibi sebeplerin yanısıra, tüm çocukların bir işte çalışabilecek yasal asgari yaş sınırına ulaşıncaya kadar okula devam etmesinin sağlanmasında başarısız olunması gibi etkenlerden de kaynaklanmaktadır. Bir işte istihdam edilebilecekleri asgari yaş sınırına ulaşıncaya kadar çocuklara yüksek kalitede ücrestiz ve zorunlu bir eğitim verilmesi çocuk işçiliğini sona erdirmede kilit bir rol oynamaktadır. Okula devam etmeleri, kısmen de olsa çocukları en azından işgücü pazarından uzaklaştırmakta ve gelecekte bir iş için ihtiyaç duyacakları becerileri onlara kazandırma çabalarına temel oluşturmaktadır.

8 Bakan Koenders, “Yabancı Terörist Savaşçılar” konulu konferansı başlattı

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders bugün Lahey’de ‘Yabancı Terorist Savaşçılar’ konulu bir konferansın açılışını yaptı. Bu sonbaharda başkanlığını Hollanda’nın üstleneceği bir organizasyon olan Terörizmle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) mensubu yüzden fazla sayıda uzmanın yanısıra ISID Karşıtı Koalisyon’dan uzmanlar da bu konferansa katılıyor. Kırk kadar ülke ve uluslararası örgüt konferansa katılımını teyit etmiş bulunmakta.

9 Erik van Oudheusden

Ankara Hollanda Büyükelçiliği Başkatibi Erik van Oudheusden “Türkiye ve Hollanda Dışişleri Bakanlıkları Arasında Diplomat Değişimi Programı” çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştireceği staj programına 1 Haziran 2015 tarihi itibarıyla başlamış bulunmaktadır. Başkatip Oudheusden 1 Haziran – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında sırasıyla Siyaset Planlama, Avrupa Birliği, Batı Afrika ve Doğu Afrika Genel Müdür Yardımcılıkları’nda çalışacaktır.

10 Hollanda Birleşmiş Milletler Insan Hakları Konseyi'nde

Dün Hollanda Krallığı, BM Genel Kurulu tarafından 2015-2017 dönemi için İnsan Hakları Konseyi’ne seçildi. Dışişleri Bakanı Bert Koenders “Bu karar Hollanda’nın dünya genelinde insan haklarının korunmasına da önem verdiğini göstermektedir”